Япония е една от малкото големи икономики, които разкриват навременни данни за самоубийствата. Японските данни могат да дадат представа на другите страни за въздействието на пандемичните мерки върху психичното здраве и кои групи са най-уязвими.
Експертите предупредиха, че пандемията може да доведе до криза на психичното здраве. Масова безработица, социална изолация и безпокойство имат своето влияние върху хората в световен мащаб.
В Япония статистиката показва, че през октомври самоубийствата са отнело повече животи, отколкото Covid-19 през цялата година до момента. Месечният брой на самоубийствата в страната се е увеличил до 2153 през октомври, според японската Национална полицейска агенция. Към петък общият брой на починалите с Covid-19 в Япония е 2087.
„Дори нямахме блокиране и въздействието на Covid е много минимално в сравнение с други страни … но все пак наблюдаваме голямо увеличение на броя на самоубийствата“, каза Мичико Уеда, доцент в Университета Васеда в Токио и експерт по самоубийствата.
„Това предполага, че други страни може да видят подобно или дори по-голямо увеличение на броя на самоубийствата в бъдеще.“
Япония отдавна се бори с високия процент на самоубийствата. Според Световната здравна организация, Страната на изгряващото слънце е една от водещите в световен мащаб по този критерий.
През 2016 г. в Япония самоубийствата са 18,5 на 100 000 смъртни случая, на второ място след Южна Корея в региона на Западен Тихи океан. За сведение годишната средна стойност за света е 10,6 на 100 000 души.
Докато причините за високия процент на самоубийства в Япония са сложни, дългото работно време, натискът в училище, социалната изолация и културната стигма около проблемите на психичното здраве са посочени като фактори, допринасящи за крайното решение.
Според министерство на здравеопазването броят на самоубийствата в Япония през 2019 г. е около 20 000 – най-ниският брой от 1978 г., откакто здравните власти в страната водят отчетност.
Изглежда, че пандемията е обърнала тенденцията повечето жертви на самоубийства да са мъже. През последната година се наблюдава увеличаване на броя на жените, които посягат на живота си. През октомври самоубийствата сред жени в Япония са се увеличили с почти 83% в сравнение със същия месец на предходната година. За сравнение, самоубийствата при мъжете са се увеличили с почти 22% за същия период от време.
Има няколко потенциални причини за това. Жените представляват по-голям процент от работещите на непълно работно време в хотелиерството, хранително-вкусовата промишленост и търговията на дребно – където съкращенията са били масови.
„Япония пренебрегва жените. Това е общество, в което най-слабите хора са отсечени първо, когато се случи нещо лошо.“ – казва Ерико Кобаяши, която е правила четири опита да сложи край на живота си.
В глобално проучване на повече от 10 000 души, проведено от международна организация за хуманна помощ CARE, 27 на сто от жените съобщават за предизвикателства с психичното здраве по време на пандемията в сравнение с 10% от мъжете.
Притесненията относно доходите и нарастващото напрежение покрай неплатените грижи допринасят за високите нива на стрес при жените. Грижите и отговорността за децата, домакинската работа и обичайните ежедневни задължения не отпадат от графика на онези, които успяват да запазят работата си. Повишената тревожност за здравето и благосъстоянието на децата също е допринесла за високите нива на стрес при жените по време на пандемията.
Превод и редакция: Нова България