ЕС държи служителите му да са „под око“ и ги принуждава да летят с часове, само и само да работят в самия Брюксел, било то и в хоум офис.
Ангела Меркел призовава за ограничаване на социалните контакти и за отказ от всяко ненужно пътуване. Въпреки това всеки петък се качва на самолета от Брюксел за Берлин, а всяка неделя лети обратно. Тя пътува не само с два самолета, но и с метро и автобус до летищата.
Служителка на Европейския парламент, която предпочита да запази анонимност разказва, че самата тя работи в Брюксел, а съпругът ѝ – в Берлин. Затова тя също пътува всеки уикенд.
Макар да не са в офисите, служителите на ЕП трябва да са в Брюксел – категорична е тя.
Дори в момента, в пика на втората вълна от Ковид-19, стотици служители на европейските институции летят всяка седмица до Брюксел. Тези служители, подобно на мнозинството трудещи се в Белгия, работят от вкъщи. Но това „вкъщи“ трябва задължително да е в Белгия – такива са правилата на Европейския съюз. Без значение дали работят от вкъщи или от офис, от понеделник до петък служителите трябва да се намират в града, в който е работното им място.
„Мобилната работа извън населеното място, в което се води, по принцип е забранена“, потвърждава и говорителка на Европейската комисия пред „Ди Велт“. За по-голямата част от европейските служители спазването на изискването не е никакъв проблем – те живеят със семействата си в Брюксел или Люксембург, където са разположени по-голямата част от институциите. Но за останалите?
Причините за подобно изискване към всички служители на европейските институции са данъчни, осигурителни и не на последно място – свързани с възможността работодателите да могат да привикат подчинените си във всеки един момент.
„Ако отворим отново след шестседмично затваряне, трябва да можем да се задействаме бързо“, казват от отдела за човешки ресурси на Европейския парламент. „И не може някой да е останал по гръцките острови, защото самолетите не летят.“
Европейските институции не знаят точно какъв е процентът на служителите, които пътуват всеки уикенд.
Към 2020-а година заетите на постоянен или временен договор в eвропейските институции са около 47 000, като 33 000 от тях са в Европейската комисия. Смята се, че около пет процента пътуват редовно през уикендите, което означава, че над две хиляди души се качват на превозните средства и потеглят към семействата си ежеседмично. Всички те в последно време са изправени пред дилемата: да стоят в Брюксел и да не виждат близките си дни наред или да продължат да пътуват и да рискуват да разнасят заразата от коронавирус.
Служителите на Европейската комисия ще могат да отсъстват от Брюксел само в седмицата преди Коледа. И само ако ръководителят позволи.